loader

Subcon Turkey Röportajı

1603271927-unnamed-2

Subcon Turkey Röportajı

Marsan, Plastik Krom Kaplamada Türkiye nin 2. Büyük Fabrikası

2012 yılından itibaren plastik kaplama sektöründe faaliyet gösteren Marsan, toplam 3 milyon dolarlık yatırım  ile Manisa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Full otomasyon ile krom kaplama yapan firma, otomotiv ve beyaz eşya sektörleri için hizmet veriyor. Pazarlama ve Satış Yöneticisi Ramiz Er, firmalar  hakkında şu bilgileri verdi.

SUBCONTURKEY: Marsanın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Ramiz Er: Havlu radyatör sektörünün en önde gelen firmalar ndan olan Dekorpan ve Sanpan firmalarının kurucusu olan ve 12 yıllık krom kaplama deneyimi olan Ünal Sandalcı  tarafından kurulan ABS Krom kaplama tesisimizin tamam  kendi öz sermayemiz olan 3 Milyon USD yatırım ile en son teknoloji kullanılarak, otomotiv, beyaz eşya, aydınlatma, mobilya, armatür sektörleri başta olmak üzere plastik üzeri krom kaplamanın kullanıldığı  tüm sektörlere en yüksek kalitede ürün ve hizmet sunabilecek düzeyde organize olmuştur.

Marsan, 2006 yılında kuruldu ancak plastik kaplama sektörüne ise 2012 yılında giriş yaptı . 35 çalışanımızla Manisa Organize sanayi bölgesinde faaliyetlerimize devam ediyoruz. 3200 metrekare toplam alanımız var bunun 1700 metrekaresi kapalı  alandır. Plastik üzerine krom kaplama ve nikel kaplama yapıyoruz.  Arçelik, Vestel, Termikel, ECA, WILCO gibi firmalarla çalışıyoruz. Otomotivde ise Assan Hanil Hyundai, Toyota (Almanya)  ile çalışmaya başlayacağız. Banyo ekipmanlar  sektöründe MOEN (USA)ile  (dünyanın en büyük firmalarından biri ile) de

çalışmaya başlayacağız. Başladığımız günden beri firma olarak büyüme trendi içerisindeyiz. Krom kaplama Türkiye de çok yaygın olan bir sektör değil, bir elin parmaklar  kadar say da bu işi yapan firma var ve biz de Marsan olarak bu firmaların iyileri arasındayız.

Ünal Bey in diğer firmalarının da burada olması  ve Manisa OSB nin arıtma tesisinin çok iyi olmasından dolayı  yatırımı  buraya yaptık. ISO 9001 kalite belgesine sahibiz, otomotiv için gerekli olan 16949 kalite belgesini almak için de başvurumuzu yaptık. ISO14001 belgesinin hazırlığını  da yapmaktayız.

Fabrikamız kendi öz kaynağımız ile kurulmuştur. Yaklaşık 3 milyon dolarlık bir yatırmdır. Plastik Krom kaplama, yönetimi çok zor olan bir prosestir.  Bu proses te toplamda 90 adet kimyasal banyo bulunmaktadır. Kullanılan reçetelerdeki en ufak hata plastiğin zayi olmasına sebebiyet verebilir. Bu da fire oranını  arttırabilir. Türkiye nin full otomasyon olarak çalışan Plastik Krom Kaplama konusunda 2. büyük fabrikasıyız. Bünyemizde 2 tane enjeksiyon makinemiz var. Tesisimiz full otomatiktir. Ülkemizdeki kalite sorunlarının bilinci ile kalite düzeyindeki seviyesini kendisine dünya standartlarını  benimsemiş bir firmayız.

SUBCONTURKEY: Kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ramiz Er: Bizim yıllık kapasitemiz 300.000 metrekaredir. Şuan bunun yaklaşık %40  nı  kullanıyoruz. Tesisi yaparken ileride kapasite artırabilmek için bazı  yerlerde boşluk bıraktık, pratik olması  ve zaman kaybı  olmaması  aç sından. O boşluklara ilave banyolar  yerleştirdiğimizde  kapasitemizi 2 katına çıkarabiliyoruz. Bu anlamda çok kolay kapasite artırımı  yapabiliyoruz.

SUBCONTURKEY: Marsan ‘ın önümüzdeki dönem hedefleri arasında neler var?

Ramiz Er: Ağırlıklı  olan ihracat yapmak istiyoruz, hedeflerimiz arasında ihracat yapmak var. Bu sene ihracat yapmaya başlayacağız. Otomotiv sektöründe Almanya da birkaç otomotiv firması  ile yakın temastayız. İhracatımızı da  her sene artırmak istiyoruz.

Ayrıca otomotiv sektöründe pazarımızı  genişletme hedefimiz var,  zira otomotiv de projeler uzun süreli olduğu için full kapasite ile çalışmak istiyoruz. Gelecekteki hedefimiz ise enjeksiyon makinası  parkurunu genişletip daha büyük bir imalat sahasında üretime devam etmek istiyoruz.

Laboratuvarımız son derece modern ve teknolojiktir. Kaplama firmalar  arasında kendi laboratuarı  olan sayılı  firmalardan biriyiz. Kendi bünyemizde Kalınlık Ölçme, Tuz Testi ve Cross Cut testlerini  yapabiliyoruz. Thermal Cycle Testi  ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Onu da kendi bünyemizde yapabileceğiz. Bu anlamda Marsan olarak yatırımlarımıza halen devam etmekteyiz.